Najnowsze wiadomości

16 maja 2024 6:26

Mała łazienka - duże możliwości. Kilka pomysłów na sprawdzone aranżacje!



W przypadku niewielkiej powierzchni łazienki kolosalne znaczenie ma sposób zaaranżowania przestrzeni tak, aby wnętrze było funkcjonalne, a przy tym estetyczne i oryginalne. Nawet jeśli metraż nie pozwala na stworzenie w pełni komfortowej i wyposażonej w wolnostojącą wannę czy kilka efektownych umywalek łazienki, można sięgnąć po inne rozwiązania, które zapewnią wnętrzu oryginalny styl, a każdy centymetr przestrzeni zostanie zagospodarowany w odpowiedni sposób. Operowanie kolorystyką ścian i dodatków, a także przemyślany dobór kolekcji ceramiki łazienkowej może całkowicie odmienić małą łazienkę w przytulne, przestronne pomieszczenie.

Właściwe rozplanowanie przestrzeni

Pierwszym etapem prac montażowych, a zarazem najważniejszym, jest odpowiednie zaplanowanie i rozmieszczenie niezbędnych urządzeń, tak aby korzystanie z łazienki nie było utrudnione z powodu zbyt dużych lub źle ustawionych sprzętów. Świadomość małej przestrzeni nie może pozostać bez wpływu na nasze wybory - na rynku dostępne są np. wąskie pralki, które z pewnością łatwiej będzie wkomponować w przestrzeń oraz asymetryczne wanny zajmujące mniej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki. Przy mikroskopijnych wymiarach wnętrza może się okazać, że trzeba będzie zrezygnować z tych elementów i pralka znajdzie się w innej części domu, a wannę zastąpi prysznic i umywalka. Wybór ten nie musi być bolesnym kompromisem, a wręcz krokiem do stworzenia bardziej komfortowego pomieszczenia. Szklana kabina bez tradycyjnej kabiny zarówno optycznie, jak i realnie zwiększa przestrzeń użytkową.

Sprytne rozwiązanie do małej łazienki? Lustrzane fronty ukrywają pojemną zawartość szafek nad umywalką.

Łazienka jest zawsze częścią większej całości, dlatego jej wyposażenie w dużym stopniu zależy od możliwości, jakie dają pozostałe pomieszczenia. Funkcję schowka na środki czystości czy ręczniki mogą pełnić szafki znajdujące się w innych częściach domu, w których nie możemy sobie pozwolić na pojemne meble łazienkowe.

Łazienka w dobrym stylu!

Urządzając dom lub mieszkanie, zwykle decydujemy się na ulubiony styl, konsekwentnie wprowadzając jego elementy do strefy dziennej, nocnej i higienicznej. Mała łazienka, dzięki swoim wymiarom, może skumulować kluczowe cechy danego stylu, komponując się spójnie z resztą przestrzeni domu lub mieszkania. Wybór mebli i dodatków nie ogranicza się do sprzętów o uniwersalnych formach i monochromatycznej ceramiki. Nawet niewielka przestrzeń nie musi być w tym przypadku ograniczeniem - jeśli zależy nam na konkretnym designie, warto skupić się na efektownych płytkach. Ten element, niezbędny w każdej łazience, może zadecydować o charakterze całości. Producenci oferują szeroki wybór wzorów, formatów, kolorów i elementów dekoracyjnych, co z kolei znacznie ułatwia stworzenie konkretnej aranżacji.

Biel w roli głównej

Neutralna, rozjaśniająca biel płytek ceramicznych to cenna baza do aranżacji małych łazienek, utrzymanych w różnych stylach. Format płytek, ich kształt, faktura, rodzaj pokrywającej je glazury, grafika - wszystkie te elementy nadają wnętrzu styl.

Nowoczesna klasyka

Miłośnicy klasycznego piękna cenią sobie elegancję, subtelne, tradycyjne ornamenty i kształty oraz stonowaną kolorystykę. Motywy florystyczne, arabeski, to częste dekoracje w tym stylu. Klasyka uchwycona w nowoczesny sposób czerpie również z funkcjonalnych, prostych form - meble łazienkowe na wymiar mogą idealnie wypełnić wnękę, by wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Lampy, umieszczone po obu stronach lustra, doskonale oświetlają twarz podczas zabiegów kosmetycznych, będąc jednocześnie modnym elementem dekoracyjnym.

Nowoczesna klasyka łączy elegancję z lekkością modnych, prostych form. Struktura arabeski i błyszcząca mozaika decydują o charakterze wnętrza.

Biała cegła w roli głównej

Cegła, podobnie jak drewno, z powodzeniem może aranżować wnętrza zarówno klasyczne, nowoczesne, jak i typowo industrialne. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim będzie się znajdować.

W małej, jasnej łazience z kabiną prysznicową, modne płytki o wyglądzie białej cegły będą prezentować się okazale.

Trend eko

Życie w zgodzie z naturą zakłada zadowolenie z tego, co tylko niezbędne. Dlatego wnętrza w stylu eko są niewielkie i oszczędne w środkach wyrazu, czerpiąc inspiracje ze świata przyrody. W łazienkach urządzonych w tym stylu ceramika o wyglądzie drewnianych desek bardzo często łączona jest z gładkimi, białymi płytkami.

Połyskujące białe płytki i ceramika w formie dużych "desek", wanna oraz funkcjonalna półka pod umywalką tworzą przyjazną, niewielką łazienkę.

Biel, drewno plus każdy centymetr kwadratowy wykorzystanej przestrzeni - oto kolejna odsłona małej łazienki w stylu eko.Kamienna nowoczesność

Urządzając małą łazienkę, warto rozważyć kolekcje ceramiki inspirowane wyglądem naturalnego kamienia. Jasna, kamienna ceramika nie musi być nudna - zwłaszcza, jeśli wykorzystamy modny efekt struktury.

Neutralna kolorystyka kamienia i wyraźna struktura fali - oto pomysł na małą, nowoczesną łazienkę z kabiną prysznicową typu walk-in.

Styl glamour na małej przestrzeni

Entuzjaści stylu glamour nie muszą ograniczać swojej wyobraźni przy urządzaniu łazienki. Kolekcje pełne szyku i przepychu, oparte na lustrzanych szkliwach, kryształowych lub szklanych dekoracjach, pozwolą stworzyć wymarzoną przestrzeń. Przy tak wyrazistym designie doskonale sprawdzają się stonowane kolory, potęgujące wrażenie luksusowego wnętrza w najlepszym stylu. Uzupełnienie całości o lustra w ozdobnych ramach oraz oryginalne oświetlenie podkreśli charakter wnętrza. W przypadku małej łazienki warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z elementami dekoracyjnymi i dodatkami. Na przykład efektowna listwa nada wnętrzu stylu, a jednocześnie go nie przytłoczy.

To tylko niektóre z inspiracji, które można wykorzystać podczas urządzania małej łazienki. Miłośnicy stylu industrialnego, rustykalnego i minimalistycznego również znajdą odpowiednie płytki wśród wszystkich propozycji łazienkowych Paradyża...

Siła detali

O ostatecznym efekcie wizualnym i funkcjonalności łazienki decydują drobne detale. W przypadku dużych pomieszczeń o doborze kolorów czy dodatków decydują względy estetyczne, a możliwości wydają się być nieograniczone. Mała przestrzeń wymaga znacznie więcej uwagi i dokonywania świadomych wyborów. Projektanci wnętrz wypróbowali wiele sposobów na wizualne powiększenie małej łazienki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tych pomysłów skorzystać:

Dobór kolorów w małej łazience - uniwersalna zasada mówi, że jasne barwy powiększają wnętrze, a ciemne optycznie je zmniejszają. Dlatego decydując się na jasne płytki, sprawimy, że pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne. Dobrym wyborem będzie z pewnością biel, szarość lub pastelowy błękit. Szeroki asortyment z pewnością pozwoli na ciekawą aranżację z wykorzystaniem tych kolorów, bez obawy o monotonię i brak wyrazistości. Aby uzyskać najlepszy efekt przestrzenny, pomocny będzie również wybór jednolitej płytki bez wzorów - jeśli jednak nie zdecydujemy się na nią, lepiej, by wzór był niewielki, który nie przytłoczy całości. Nie musimy całkowicie rezygnować z dekoracji - ozdobne płytki i listwy ułożone sprytnie i z umiarem mogą optycznie poszerzyć, rozbudować wnętrze i sprawić, że wyda się ono wyższe. Ważnym szczegółem jest również dobór fugi, która dopasowana do koloru płytek może stworzyć wrażenie jednolitej powierzchni.
Połysk - materiały odbijające światło są sprzymierzeńcami małych pomieszczeń. Dzięki nim wnętrze wydaje się większe, dlatego warto wybrać glazurę, szklaną kabinę prysznicową czy błyszczące meble (należy uważać, aby nie przesadzić z tym połyskiem, aby powierzchnie nie konkurowały ze sobą).
Oświetlenie - w małych łazienkach najczęściej mamy do czynienia ze światłem sztucznym, dlatego możemy dowolnie wpływać na rozmieszczenie jego źródeł. W przypadku małej łazienki bardziej odpowiednie będzie chłodne światło pochodzące z kilku lamp rozmieszczonych w różnych punktach - szczególnie doświetlenie narożników pomoże sprawić wrażenie większej przestrzeni.
Wielofunkcyjne rozwiązania - dzięki nim niezbędne sprzęty spełnią dodatkową rolę we wnętrzu, a dodatkowo mogą mieć ciekawy design. Grzejnik będący jednocześnie wieszakiem na ręczniki, umywalka połączona z półką czy wanna ze schowkiem w obudowie to przykłady rozwiązań, które pomogą uporządkować niewielką przestrzeń.
Lustra - to najbardziej uniwersalny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Duże lustro doda łazience głębi i będzie się świetnie prezentować, jeśli całkowicie zrezygnujemy z ram. Niezwykle efektownym rozwiązaniem wykorzystującym efekt lustra mogą być również płytki ceramiczne z lustrzanym połyskiem.

WSKAZÓWKI
1. Postaw na funkcjonalność - ograniczenie liczby urządzeń, ich racjonalny dobór i odpowiednia forma pozwolą zaoszczędzić miejsce, co przełoży się na komfort, ale także na estetykę. Dobrym rozwiązaniem będzie dobór akcesoriów i sprzętów wielofunkcyjnych.

2. Estetyka powinna łączyć się z dobrą jakością materiałów, ponieważ łazienka to pomieszczenie, którego elementy będą służyć Państwu przez wiele lat.

3. Najefektowniejszy design najłatwiej uzyskać dzięki ceramice - to ona w największym stopniu determinuje styl wnętrza.

4. Unikaj ciemnych kolorów, dużych wzorów i matu - wszystkie te cechy mebli łazienkowych czy płytek sprawią, że przestrzeń wyda się optycznie mniejsza.

5. Postaw na minimalizm - ogranicz ilość drobiazgów ustawionych na łazienkowych półkach, aby wyeliminować niepotrzebny chaos.